با هنر گچ بری آشنا شوید

با هنر گچ بری آشنا شوید

ایران ما کشوری پر از صنایع دستی و هنرمندانی  است که با دستان خودشون هنرهای زیبایی را خلق میکنن. امروز میخوایم در مورد یکی از این هنرهای زیبا براتون صحبت کنیم و شما با هنر گچ بری آشنا شوید.

با هنر گچ بری آشنا شوید
Learn the art of plastering

این هنر زیبا وابسته به معماری و ساختمان سازی و در هر زمان و هر منطقه ایی یه سری تفاوتهای محسوس و نامحسوسی داشته.ابزار اصلی اینکار گچ و دستان هنرمند یک انسان تا بتونه از دل گچ ، نقوشی زیبا را بیرون بیاره. این هنر در کشورهای مختلف هست و مثل ایران در هر زمان و دوره ایی متفاوت بوده. گچ خاصیت فرم پذیری و چسبندگی خوبی داره برای همین برای دکوراسیونهای داخلی و بیرونی ازش استفاده میکنن.

از آغاز معماری و انجام ساخت و ساز در ایران از گچ به عنوان ی ماده سازنده و استوار استفاده میکردند یعنی از آغاز تاریخ و دوران ایلامیان و هخامنشیان و مخصوصا در زمان اشکانیان و سامانیان این نکته مورد توجه بوده. در دوره های اسلامی در ساخت مدارس ، کاخها و … از گچکاری و گچ بری استفاده میکردند. در تحقیقاتی که باستان شناسان انجام دادن مشخص شده که گچ خیلی خیلی قبل تر از خشت و پخت آن و درست کردن آجر پیدا شده است. قدمت اهرام ثلاثه مصر به چهارهزار و پانصد سال پیش میرسه از گچ برای چسبندگی سنگ ها و کلاف سازی استفاده کردند.توی ایران اولین افرادی که از گچ استفاده کردند هخامنشیان و ساسانیان بودند و اعراب توی فتوحاتی ک کردند اینکار را یاد گرفتند.

گفتیم که در ایران گچ بری دوره های مختلفی داره و این دوره ها عبارتند از :

 • گچ بری قرن های اولیه اسلام : بعد از اسلام هم در بناها از گچبری استفاده میکردند ولی در این نقوش از پیکره استفاده نمیکردند و بیشتر نقوش برجسته گل و گیاه و طرح های اسلیمی و ختایی و … استفاده میکردند .از قرن سوم هجری نمونه هایی زیبایی باقی مونده که نمونه اونها را میشه در مسجد فریومد سبزوار دید.
 • گچ بری دوره سلجوقی : در دوره سلجوقی در این هنر تحولاتی صورت گرفت که شامل استفاده از خط کوفی همراه با نقوش اسلیمی خرطوم فیلی بود. از گچ بری سلجوقی بیشتر در نماسازی داخلی استفاده میکردند.میشه نمونه این هنر را در مسجد اردستان و … دید .

با هنر گچ بری آشنا شوید

 • گچ بری دوره ایلخانی : در دوران ایلخانیان هنر گچ بری به حد بالای خودش رسید .محرابهای زیبایی در این دوران به این هنر مزین شدند با انواع خط کوفی ، سلطانی ، دیوانی ، رقعی در کنار نقوش هندسی و اسلیمی .میتونین نمونه هنر گچ بری ایلخانی را در مسجد حیدریه قزوین ، خانقان بایزید بسطامی و محراب با شکوه و ارزشمندی در پیربکران اصفهان ببینیم. در مسجد جامع اصفهان نمونه هنر ایلخانی با شکوه و جلال میدرخشه.
 • گچ بری دوره تیموری : در این دوران انواع رمی بندیها و کاربندیها ایجاد شدو به تحول هنر گچ بری رسید. از نقشهای مختلف مثل اسلیمی و خطهای مختلف استفاده کردند.در گچ بری این دوره از هنرهای مختلف مثل هفت قلم خط که شامل کوفی پیرآموز، کوفی مشجًر، کوفی مزهّر، کوفی گره دار، کوفی مشبک، کوفی تصویری و تعدادی دیگر کوفی و …. استفاده کردند.از نمونه آثار این دوره را میشه در مسجد میدان کاشان ، مدرسه خرگرد و … دید .
 • گچ بری دوره صفویه : در این دوره این هنر گچ بری به روش های مختلفی ارائه شد و زیباترین مقرنس های گچ بری با انواع عناصر و نقوش مختلف گل و گیاه در کاخ های شاهی دیده شد.نموهای زیبا هنر این دوره را در کاخ هشت بهشت و سردر بازار قیصریه میشه دید.
 • گچ بری دوره زندیه : در این دوره آثار زیبایی از گچ بری و مقرنس بندی و ترنج اندازی ایجاد شد.نمونه آثارش را میشه توی عمارت کلاه فرنگی و مقبره اولیه زندیه ببنین.
 • گچ بری دوره قاجار : در این دوران شاهان قاجار به کشورهای مختلف سفر میکردند برای همین هنر گچ کاری این دوره از گچ بری اروپا تاثیر گرفته مخصوصا در نوع سرستون سازی و سقف سازی و نمونه های اون را میشه توی کاخ گلستان و عشرت آباد دید.
 • گچ بری دوره معاصر : از این هنر برای تزیین نمای بیرونی و درونی ساختمانها و منازل استفاده میکنن.
 • مدیر سایت
 • خرداد ۱۸, ۱۳۹۹
 • 540 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه